29 Aralık 2014 Pazartesi

MOSKOVA BEYAZ GECELER../ White nights & Moscow..


 
yeşil şehir Moskova
Küçüklüğümden beri merak ettiğim bir şehirdi Moskova. Havasının soğuk olduğunu biliyordum da bu kadar soğuğu hiç beklememiştim. Haziran ayıydı ve sıcaklık 5-10 derece seyrediyordu. Bavula son dakikada hepimize bir tane attığım hırka ve montları her halde hiç üstümüzden çıkarmadık, zira bütün resimlerde hep aynı kıyafetleri giymişiz:))

Moskova stadyumu ve şehir manzarası
Moskova’ya (Vunukova hava limanına) THY’nin Ankara ve İstanbul’dan uçuşları bulunuyor. Yolculuk yaklaşık her iki taraftan da 2 saat 40 dk sürüyor. Türkiye ile 1 saat zaman farkı var. THY iki farklı menüde ücretsiz yemek ve tatlı ikramı yapıyor. Yemekler lezzetli. İyiki yemişiz çünkü Moskova'daki rus yemeklerini hiç beğenmedim. Ama tavuklu pizzası güzeldi. Pasaport işlemleri ise çok kolay ve zahmetsiz oldu. 

Alfabe kiril alfabesi olduğu için insan biraz zorlanıyor. Rusçada derdimizi anlatamayınca İngilizce anadilimiz oluverdi:)) Tabi burda ingilizce konuşan bulabilirseniz:)) Genelde asya kökenli uluslar ve ruslar var. Göçmenlerin çoğunluğu çekik gözlü, ama eşim ve çocuklar da zaten çekik gözlü oldukları için fazla zorluk çekmedik:)

Moskova'da bir kafe
Yurtdışına çıktığımızda karşılaştığınız problemlerden ilki helal et ve damak tadımıza uygun yemek bulmak oluyor. Moskova'da  İtalyan restoranlarındaki etsiz pizza ve lezzetli makarna çeşitleri ile Tatarların samsa böreği, düşes ve tarhun içecekleri farklı ve gayet güzeldi, mutlaka tatmanızı tavsiye ediyorum.. 

şeker kızım parkta koşarken

gelinler mutlaka limuzinle eve gidiyor:))

şehrin en manzaralı bölümünde gelinlerin 
fotoğraf çektirme geleneği var


Moskova, büyük, son derece güzel planlanmış ve 15-20 milyon nüfusa sahip bir şehir. Yeşilin korunduğu parkları oldukça büyük ve güzel. Evler çok katlı siteler şeklinde ve çevresinde yine yeşil alan ve parklar bulunuyor. Şehrin merkezinden Moskova Nehri geçiyor. Şehrin caddeleri, parkları ve her tarafı tertemiz, sabah-akşam yıkanıyor. Yerlerde bir çöpe rastlamak mümkün değil. Trafiği İstanbul’dan yoğun. Trafik cezaları net ve ağır. Yayaların geçiş üstünlüğü bulunuyor, yaya yollarında tüm arabalar insanlara yol veriyor. Şehrin her yanına ulaşan metro bulunuyor. Ayrıca tren hatları, otobüs ve troleybüs seferleri yapılıyor. 

                                     Matruşkalar:))
Özel araçlarla da taksicilik yapılabiliyor. Örneğin siz arabanızla bir yere giderken yolda otostop çekmiş birisini aracınıza alabiliyor ve ondan taksiler gibi ücret talep edebiliyorsunuz. Şehrin tamamının ısınma ve sıcak su ihtiyacı 4-5 yere konumlanmış dev merkezler tarafından yaz-kış karşılanıyor.  4-5 yıl öncesine kadar elektrik, su ve doğalgaz ücretsizken, Rusya yurtdışına enerji satmaya başlayınca bu kalemlere ücretlendirme yapılmış. 

kızımın muhabbeti:)

Meşhur Vegas alışveriş merkezi
Moskova dünya üzerindeki en pahalı şehirler arasında yer alıyor. Örneğin 3 kişilik bir öğün yemek 2000 rubleyi geçiyor. Yani yaklaşık 110 TL tutuyor. Türkiye’de böyle bir yemek en fazla 50 TL civarında tutar (1 TL 18 Ruble, 1 Dolar 32 Ruble, 20 Haziran 2013). 1+1 40 m2 lik dairenin fiyatı 200-300 bin dolar, kirası 1200-1300 dolar. Oteller de aynı şekilde pahalı, 2 kişilik ailenin kalabileceği sıradan bir otelin geceliği 100-300 dolar arasında değişiyor. 1,5 litrelik su yaklaşık 3 TL. Ancak benzin fiyatları ucuz bizimkinin yarısı veya daha azı kadar. 

Cuma günü tek camiye sığmayan cemaat..
Şehirde ırkçılık olayları da var; burada yaşayan Türk, Ermeni, Azeri…vb gibi diğer milletler esmerler “kara g.t” olarak adlandırılıyor ve 2.sınıf insan muamelesi görüyormuş. Bu sebeple bu milletler arasında dayanışma da söz konusu. Örneğin kaldığımız otelin sahibi ermeni bir bayandı ve Türk olduğumuzu bildiği halde bize birçok konuda yardımcı oldu. 

Kilisede başörtüsü takıp ayin yapıyorlar..
Rusların meşhur iki sözü; “Risk almazsan şampanya içemezsin”, “Çirkin kadın yoktur, az votka vardır”.

Türkiye ile ilgili olumsuz olaylar medyada daha fazla yer alıyormuş. Türkiye, Amerika’nın yandaşı olarak algılandığından bilinçli olarak burada halka böyle aktarılıyormuş. Örneğin Justin Bieber’in "Türk kızları kokuyor açıklaması" medyada geniş yer bulmuş:((( Sen kendine bak şımarık!

Olumlu olarak ise şunları ifade edebilirim; Türkiye ile Rusya arasında ticaret hacmi çok yüksek. Özellikle inşaat ve tekstil alanlarında Türk firmaların büyük yatırımları bulunuyor. Rus turistler de özellikle Antalya’yı (Kemer) iyi biliyor. Türk malları beğeniliyor. Tarkan, burada çok seviliyormuş. Yılda 1 kez Moskova’ya gelip konser veriyormuş. Konserinde de Ruslara birkaç Türkçe kelime öğretiyormuş. Bu durum konseri izleyen Türklerin duygulu anlar yaşamasına vesile oluyormuş:))

Moskova'nın benim için yeri çok özeldir.. İlk yurt dışı deneyimimdi ve oğluma hamileydim. Doktor kesinlikle hareket etmemelisin riskli bir hamileliğin var demesine rağmen, ben kendimi bir türlü tutamıyordum. Zaten içimde kıpır kıpır bir bebek vardı, şimdilerde oğluşumun neden yerinde bir türlü duramadığını anlayabiliyorum:))

süslü mimari yapılar
Gittiğimiz mevsimde güneş 22:30’da batıyor 4:40’da doğuyordu. Bu geceler, “beyaz geceler” olarak ifade ediliyor ve neredeyse saat 24:00’e kadar karanlık olmuyor ve bol bol gezip o muhteşem gökyüzünü seyretme imkanı bulabiliyorsunuz:))

akşam saat 22 de hala gezmedeyiz:)


Tüm resimler bana aittir.2 yorum:

  1. Merhaba. Yazınızı çok ilgiyle ve birnefese okudum diye bilirim :) Onların güzel yemekleri deoluyor ( kendileri birşey olmasa da) Ben Azerbaycanlıyım. 70 yıl rusların esaretinde kalmış benim ülkem ve bu gün hala bizim dilimizde,konuşmamızda malesef bazı kelimeler rusça. Şuan Türkiyede gelinim. Ama bazen konuşurken bile 3 dilde konuşuyorum Azerbaycan, rus ve türk dillerinde.Birde bazen ona ingilizce de ekleniyor. İşte o zaman beni anlayana aşk olsun :D Rus mutfağının güzel yemekleri de var. Mesela onlarınrus salatası harika. Türkiyede yapılan rus salataları orjinalı degil tarifdeçok değişiklik olmuş. Daha sonra borş denen bir çorbaları var lahanadan yapılıyor o da çok güzel. Karaciğer paştetleri var tadına doymazdınız yeseydiniz. Kotlet dedikleri köfteleri var o da çok harika.
    Justin türkler için kokmuş demeden önce gidib birde rusları koklasaydı. Sanırım tüm Türkiyeden özür dilerdi. Türkiye gördüğüm en temiz ülke. Burda insanların kokması mümkün değil. Aksine ruslar çok kokarlar. Kadın ve erkekli vodka kullandıkları için çok kokarlar. Bide ona sigara kokusu eklenirse daha bişey demiyeyim. Ayrıca ruslar tuvaletden sonra su kullanmazlar sadece peçete kullanırlar ki, burda onların kokmasına hayır denemez kimse :D Ayrıca da rus kızları türk ve Azerbaycan erkeklerine bayılıyorlar. Bize "kara millet" diyorlar ama kara milletin erkekleri için evlerinin bodrum katında beyaz fareden büyü de yapıyolar yeter ki kara millet onları terk etmesin. Rus gençlerini asla ve asla sevmem. Rus yaşlı kadınlarını severim. Onlar çok bilgili olurlar. Her şeyden haberleri var. Rusyayı ülke olarak severim ama yaşlı ve bilge kadınları dışında ahalisini asla ve asla sevmem. Birde bir şeyi soylemeden geçemiyeceğim. Onlar ermenilere üzde ikinci insan müamelesi yaparlar. Ermenileri çok severler ve hepde onlara destek olurlar. Bir azeri bir türk bir ermeni olursa karşılarında onlar ermeniye üstünlük verirler.Daha çok şey yaza bilirim onlar hakkında.Bu kadar yeterli bence. Çok sevgilerimi sunuyorum. Yazılarınızı takip ediyorum :)

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar..Değerli yorumlarınız için çok teşekür ederim..Bir ülkeyi ve milleti tam anlamıyla sizin gibi yakından yaşayan bilebilir..Biz 3-4 günlük bir tatil yapmıştık çokta eğlendik. Yine olsa yine giderim. Bu kısa süre içerisinde gözlemlerim bu kadar oldu. Sizin yazınız da oldukça bilgilendirici. İlerleyen zamanlarda yine Moskova hakkında yazacağım. Değerli yorumlarınızı tüm yazılarım için beklerim. Sevgilerle..:)

    YanıtlaSil