17 Mart 2015 Salı

Muğla'da gezilecek çok yer var..

Dünyada görülecek sayısız güzel yer varken kendi ülkemizdeki güzellikleri es geçmek olmazdı..Eşimin Muğlalı olması da galiba bana çok fayda sağlıyor. Zira tatilleri hep bedavaya getiriyorum:) 

Muğla şehir merkezi küçük bir yer olmasına rağmen eğer deniz, kum, yeşil ve güneşi seviyorsanız ilçelerinin her biri birbirinden güzel bir memleket. Ben en çok Marmaris'i sevdim çünkü yeşili daha ağırlıklı..Özellikle Muğla'dan Marmaris'e ayrılan yol boylu boyunca ormanlardan oluşuyor. Yeşile hasret bir memlekette yaşıyoruz çünkü ormanlarımızı ve ağaçlarımızı koruyamıyoruz. Bodrum'un bundan 20 sene önceki hali ile şimdiki hali arasında çok fark var ne yazık ki..

Muğla'nın her ilçesi ayrı anlatılmalı diye düşünüyorum. Çünkü her biri için yazılacak çok şey var.. 


Bodrum şehir merkezi çok renkli cıvıl cıvıl bir yer. Özellikle ormanların içinde beyaz evler ve masmavi deniz dikkatinizi çeker. Herkes güzelliklerin tadını çıkarma derdinde olduğundan turist yoğunluğu da  oldukça fazladır. 

Merkezdeki çiçek bahçeleri ve bodrum evlerinin hemen hemen hepsindeki bodruma özel bodrum çiçekleri çok güzel bir görüntü verir bu memlekete. 

Şehir merkezinde iseniz Bodrum Kalesi'ni mutlaka görün derim. İçerisinde tarihi eserler ve çok güzel müzeler mevcut. Girişindeki Su Altı Arkeolojik Müzesi çok güzel. Özellikle kalenin tepesindeki muhteşem Bodrum görüntüsünü sakın izlemeden dönmeyin..


Bodrum

Bodrum merkezi

Bodrum Kalesindeki eserler

Bodrum Kalesinden şehir manzarası
Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezindeki çarşıda turistlere özel çok farklı hediyelik eşya seçenekleri var. Bodrum koyları ve mandalina bahçeleri meşhurdur. 

"Bitez yalısı" şarkısına ismini veren Bitez koyuna gidebilir, Yalıkavak'ta gün batımını seyredebilir, Yalıkavak Palmarina'da mağazaları gezebilir, Göltürkbükü'nde kalabilir, Gümüşlük'te yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca ünlü plajlarına gidip deniz keyfini de yaşayabilirsiniz.

Marmaris yeşil ve mavinin buluştuğu görülmesi gereken güzel yerlerden biri. Marmaris yolu ormanlık ve çok huzur verici. Yol boyu güzel kokulu dünyada ender bulunan günlük ağacı ve çınar ağaçları vardır. En çok gidilen bölgesi ise İçmeler. İçmeler denize boylu boyunca uzanan uzun ve oldukça da kalabalık bir plaj. Turist sayısı ise çok fazla. Plajda yer bulmak zor olsa da, denizin en güzel ve sıcak olduğu yerlerden biri. Plajın tepeden görüntüsü de oldukça güzel.

Marmaris
Marmaris İçmeler plajı

Fıstık kızım
Marmaris sahil yaya yolu

Denizin bir başka güzel olduğu beldesi ise Amos antik kentine ev sahipliği yapan Turunç beldesi. Ayrıca hem plaj olarak hem de farklı bir gezi mekanı olarak Kızkumu mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Denizin ortasında iki metre kum yolu ile denizin içindeymiş gibi yürüyorsunuz:):) Marmaris gezi alanları bakımından da oldukça zengin. Şehir merkezindeki kalesi, Hafsa Sultan kervansarayı, çarşısı, Hisarönü ve Selimiye köyleri, Bozburun, tarihi kalıntılara sahip Sedir Adası, koyları ve tarihi yerleşimleri ile çok fazla destinasyona sahiptir.

Ula Muğla'ya sınır denilebilecek yakınlıkta küçük bir ilçe. Muğla'ya yeni taşınanların daha çok yerleştikleri yerlerden biri. Gökova Ula ilçesine bağlı bir ovanın adı. Fakat o kadar güzel bir manzaraya sahip ki, her gün sayısız turist gelip Gökova'ya Sakar Tepe'den bakar. Bakar bakar doyamaz zira eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Rabbim sen ne güzellikler yaratmışsın...

Akyaka
Gökova Sakar Tepedeyim:)
Akyaka
Yol boyu Okaliptüs ağaçları çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Tepeden aşağı inince önce Akyaka köyü ve Akyaka plajına uğrarsınız. Aile için ideal, sakin bir plajdır. Fakat çok temiz olduğunu söyleyemeyeceğim. Bot seferlerinin yapıldığı Azmak nehrinde tur atabilir, köprüye çıkıp fotoğraf çektirebilir, restoran ve kafelerde güzel vakit geçirebilirsiniz..

Ortaca Muğla'nın en güzel plajlarının olduğu, ayrıca da çok sakin, yazlık alınabilecek güzel ilçelerinden biri. Başlıca plajlarından Sarıgerme ve İztuzu mutlaka görülmesi gereken mükemmel yerler. İztuzu caretta kaplumbağaları yaşama alanı olduğundan koruma bölgesi. İnşallah korunmaya devam eder çünkü kumu ve denizi çok temiz. Akşam 8 gibi kapatılan plaj çok güzel ve plajın gerisindeki kafelerde dinlenme imkanları var. Bu plajın en önemli özelliği denizin insan boyunu geçmemesi. İsterseniz uzun bir süre denizde yürüyebiliyorsunuz ve inanılmaz güzel bir duygu. Buranın bir diğer önemli özelliği ise denizin bir tarafı tuzlu su iken, bir tarafı tatlı su. Bu özelliği ile bile dünyada eşi benzeri yok. 

Ortaca Sarıgerme Plajı
Ortaca İztuzu

Ortaca Sarıgerme
İztuzu Plajı 
Sarıgerme plajı ise daha dalgalı fakat çok güzel. Burada kendinizi inanılmaz mutlu hissedebilirsiniz. Kumsalı da tertemiz. Kumsaldan önce güzel bir park bulunuyor. İçerisinde çocuklar için eğlenme alanları ve hayvanat bahçesi, ayrıca yemek yenilebilecek piknik alanları mevcut. Ortaca'nın en güzel yerlerinden birisi Dalyan. Dalyan'ın denize kıyısı yok. Tekne turları ile insanlar en güzel koylara gidip dalıyor ve çamur banyosu yapıyor. Dalyan deltasının ve kaya mezarlarının görüntüsü çok güzel. Tekneler tur sonunda İztuzu plajına geliyor. Sadece gençleşmek için çamur banyosu yapmaya ve güzel koylarda tur atmaya her yıl sayısız turist geliyor.

Fethiye güzel gelişmiş bir ilçe. Fethiye merkezde gezip dolaşabilir, balık teknelerinin birinde en taze balıklardan yiyebilirsiniz. Merkezdeki çarşılarda dolaşabilir, pazarına gidebilirsiniz. Mavi Yolculuk turlarına katılıp, Antalya'ya kadar giden bütün güzel koyları ve destinasyonları görebilirsiniz. Kayaköy gidilecek en ilginç yerlerden biri. Söylentiye göre zamanında Rumlar yaşıyormuş. Terkedilmiş bir köy ve mükemmel bir görüntüsü var. Kaya mezarlarını da mutlaka görün derim. En güzel yeri ise şüphesiz Ölüdeniz. Çünkü deniz gerçekten ölü gibi hiç hareket yok, ama inanılmaz saf ve temiz, rengi de turkuaz mavisi. Ölüdeniz Belcekız Plajı yazın sıcağı tam anlamıyla hissedebileceğiniz bir yer. Sakin bir belde, bir de adının ölüdeniz olmasıyla ilgili hikayesi var. İngilizlerin daha çok yaşadığı beldenin merkezi ise Hisarönü. Ölüdeniz'e kışın giderseniz sadece İngilizler ve köpekler dolaşıyor. Sanki başka bir memlekette gibisiniz. Yabancı mülkiyet çok fazla olduğu için emlak fiyatları çok yüksek.

Saklıkent

Saklıkent Kanyonu

Ölüdeniz
Fethiye'de likya yolu haritasını bulursanız mutlaka bir dağ yürüyüşü yapın. Doğa ile içiçe bu yürüyüş çok güzel olacaktır. Eğer biraz macera istiyorsanız gitmesi zor ama gitmeye değer Kelebekler Vadisi, Kabak ve Gemile Koyu'nu görmelisiniz. Burada kamp yapabilir, doğaya doyamayabilirsiniz. Bunun dışında kamp için Çalış, Çiftlik, Günlüklü gibi plajları da mevcut. Ayrıca Saklıkent mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Muhteşem bir hatıra olarak hafızanızda kalacak..Saklıkent kanyonu arasında doğayla iç içe yürüyüşü mutlaka yapın fakat kanyon çok soğuk söylemeliyim. Burada kanyonu seyretmek, bir de çıkıştaki restorantta  yemek yemek çok eğlenceli tavsiye ederim..:)

Datça Muğla'nın en uç noktasındaki sakin bir yarımada ve temiz bir ilçe. Gidiş yolu çok dönemeçli olmasına rağmen gitmeye değer. 52 tane koya sahip. Bunlardan Kargı Koyu denize girilebilecek muhteşem bir yer. Denizin rengi turkuaz. Datça'da tarihi kalıntı çok fazla. Ünlü şahısların evleri de daha çok burada bulunuyor. Emecik de deniz sevenler için ayrı bir güzelliğe sahip. Doğa güzellikleri ve her yerde çiçekler var ve çok güzel bir kokuya sahip.

Köyceğiz adını Köyceğiz gölünden almış. Denize kıyısı olmadığı için çok uğranılmayan fakat güzel yemyeşil bir ilçe. Özellikle narenciye bahçeleri, antik şehirleri, çamur banyoları ve kaplıcaları ve sakin bir havası var.

Yatağan bir çok ilçeye giderken bir geçiş bölgesi. Termik santrali ile ünlü. Yatağan pazarında her çeşit ürüne rastlayabilirsiniz. Köylü insanının devamlı gelip alışveriş yaptığı bir ilçe. Denize kıyısı olmadığı için sakin fakat çok sayıda tarihi kalıntıya sahip. Yatağan Milas arasındaki Geyik Barajı ve Katrancı Köyü de bir başka görülmesi gereken güzel yerlerden.

Milas yemyeşil ve sıcak bir ilçe. Tüm yerleşimlere yakın bir mesafede. Zeytin ağaçlarıyla meşhur. Çok fazla tarihi kalıntıya sahip. Sakin olan Güllük körfezi ve Ören sahilinde denize girilebilir. Ayrıca Ören sahilinde yamaç paraşütü yapabilir, trekking ve doğa sporları yapılabilir. 

Milas Su Kemerleri ve Zeytinlikler 
Milas 
Milas Zeytin ağaçları 
Kuzumun kuzusu:)) 

Kıyıkışlacık beldesindeki Zeytinlikuyu Plajı da güzel yerlerden biri. Bafa Gölü ve başka birçok güzelliğe sahiptir. Uyku Vadisi de sıcaklarda gidilebilecek yerlerden biri. Milas'a özellikle bahar aylarında gitmek ve kırlarda gezen kuzuları sevmek çok eğlenceli..:)

Dalaman ilçesi havalimanı ve birçok ilçeye yakınlığı sebebiyle geçiş noktası gibi. Mavi ve yeşilin en güzel buluştuğu yerlerden biri. Patara antik kenti, koyları ve plajları ile çok güzel bir ilçe. Rafting yapmak için en çok tercih edilen yerlerden biri. Gökgemile koyu ve Ortaca'nın Sarıgerme plajına sınır. Daha birçok ilçenin koyuna sınır olduğu için uğrak noktası. Dalaman merkezde kahvaltı yapılabilecek güzel mekanlar mevcut.

Kavaklıdere orman köylerine ve yörüklere ev sahipliği yapan bir ilçe olup denizden yüksek. Menteşe beldesine sahip olup, arıcılık yapılır. Kuzu göbeği ve çintar mantar türünün en çok olduğu yerlerden biri.

Muğla merkezi çok küçük olması sebebiyle gezilecek çok yer bulunmamaktadır. Muğla evleri ve bacaları meşhurdur. Muğla müzesi, tarihi mekanları ve çarşıda dokumacılar gezilip, hediyelik eşyalar alınabilir.

Sevgilerle...
Tüm resimler tarafıma aittir.
4 yorum:

 1. çok cici yerler buralar, bebişlerin de çok ciciler maşallah onlara.. bloguma hoşgeldin ben de takipteyim Canım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekürler tatlı cadı her zaman beklerim:)

   Sil
 2. Harika bir gezi... Hatta kızımın adı da ondan Karya :) Sitenize katıldım. Bana da gelirseniz çok mutlu olurum. Sevgiler... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekürler kızınızın ismi çok güzel Allah ismiyle müsemma eylesin sitenize mutlaka zaman ayıracağım sevgiler..

   Sil